register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Lõputu võitlus lollusega   .. 7 8 9 10 11 12 13 ..  
Poster Message
gretzky
 
Moderator
Lõputu võitlus lollusega
Viskad siia valemeid, muutujad defineerimata.
Tõeliselt vbl vaataks, aga ei ole aega süveneda.
Ma defineeriks selle postituse "läbuks" ja paneks asjale "punni" ette :)

____________________________
Dodge Ram 5.7 hemi '04 - rebuild
Ford Mustang '05
Jeep Grand Cherokee '08
02.08.2021 at 19:58 1 edit. Last edited 02.08.2021 at 19:59 by gretzky (Moderator)
hents99
  
Lõputu võitlus lollusega
quote:
gretzky: Viskad siia valemeid, muutujad defineerimata.
Tõeliselt vbl vaataks, aga ei ole aega süveneda.
Ma defineeriks selle postituse "läbuks" ja paneks asjale "punni" ette :)

Ehk siis süveneks…kohe kinni panema….

____________________________
Hobitehnika mehaanika, elektroonika ning nende seadistamine - kõik ühes kohas.
02.08.2021 at 20:06 1 edit. Last edited 02.08.2021 at 20:06 by hents99
Vanaisa
  
Moderator
Lõputu võitlus lollusega
kinni küll ei pane.
Popcorni veel jätkub ja tahaks näha ka postituse muutmise rekordeid. Hetkel alles nadi 10x ;)

____________________________
KÕIK KASTIRATASTELE, SELTSIMEHED!!!
:evil
02.08.2021 at 20:10
madis
Lõputu võitlus lollusega
Miks peab lihtsa füüsikalise küsimuse mingiks lolliks mölaks pöörama ?

Blue, sa oled nüüd miljon posti lubanud oma ümberlükkamise siia kopipasteda, kas teed ka seda või paned suva teksti edasi ?
02.08.2021 at 20:22
Draal
 
Lõputu võitlus lollusega
Kiirendus näitab kui kiiresti muutub keha kiirus ajaühikus, st kui kiiresti muutub keha kineetiline energia ajaühikus. Selleks, et muuta keha kineetilist energiat on vaja teha tööd. Võimsus on ajaühikus tehtav töö (energia). Võimsus näitab kui suur kogus energiat antakse ajaühikus kehale millele seda võimsust rakendatakse. ST võimsus on see mis kiirendab autot. Pöördemoment N/m ei näita kuidagi kui suur kogus energat kehale antakse (selleks et pöördemoment näitaks lisatavat energiat peab seda pöördemomenti vaatama mingi pöörlemiskiiruse juures ja see on juba tegelikult võimus (energia ajaühikus)). Valemis a=F/m (a on kiirendus F on kehale mõjuv jõud ja m on keha mass) ei saa kasutada pöördemomenti.

ST võimsus on see mis kiirendab. Aga siin vaieldakse hoopis teise asja üle ju. Vaieldakse milline tehniline lahendus on parem. Kas suur mootor madalatel pööretel või väike mootor mis saab oma võimsuse pööretest. Võtame kaks hüpoteetilist mootorit, üks teeb 300 kw 2000 rpm juures ja teine teeb 300kw 6000 rpm juures .Kui jätame kõik kaod välja siis esimene mootor teeb 1435 N/m väänet 2000rpm juures ja teine mootor teeb 478 N/m väänet 6000 rpm peal. Paneme teisele mootorile reduktori vahele mis pöördeid vähendab ja saame ka väljundis 1435 N/m väänet 2000 rpm juures. Nii et 2000 rpm juures kiirendavad mõlemad mootorid samamoodi. Nüüd tuleb mängu see millise tehnilise lahenduse keegi valmis teeb ja mida eelistab. Kas võtta suur mootor mis on raskem aga saab kasutada lihtsamat vähemate käikudega kasti (kasulik pööretevahemik on laiem) või võtta väiksem kergem mootor mis vajab aga keerulisemat rohkemate käikudega kasti ja täpsemat käiguvahetust.

Füüsika mõttes on jabur väita, et pöördemoment kiirendab autot. Võib väita, et pöördemoment mingite pöörete juures kiirendab autot aga see on juba tegelikult võimsus.


____________________________
Pontiac Fiero 2.8
Chevrolet Express 1500
02.08.2021 at 20:39
v6sa
Lõputu võitlus lollusega
quote:
Draal: ...
Füüsika mõttes on jabur väita, et pöördemoment kiirendab autot. Võib väita, et pöördemoment mingite pöörete juures kiirendab autot aga see on juba tegelikult võimsus.


See teie üldkiirenduse valem annab maksimaalse võimaliku kiirenduse, millele reaalmaailmas rakendub hulk piiravaid tingimusi.

Kahte autot võrreldes on sellega teha sama vähe, nagu kerevärvi või uste arvuga.
02.08.2021 at 23:21
Draal
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
v6sa:
quote:
Draal: ...
Füüsika mõttes on jabur väita, et pöördemoment kiirendab autot. Võib väita, et pöördemoment mingite pöörete juures kiirendab autot aga see on juba tegelikult võimsus.


See teie üldkiirenduse valem annab maksimaalse võimaliku kiirenduse, millele reaalmaailmas rakendub hulk piiravaid tingimusi.

Kahte autot võrreldes on sellega teha sama vähe, nagu kerevärvi või uste arvuga.

Loomulikult oli see äärmiselt lihtsustatud näide. Selle näitega ma tahtsin näidata, et pole mõtet rääkida pöördemomendist N/m ilma selle seosest mootori pööretega. Ja samas kui võtta pöördemoment koos pööretega on see võimsus ja füüsika mõttes kirjeldab võimsus seda põhjust miks auto kiirendab. Mootori võimsus on töö mida mootor teeb ajaühikus, et kiirendada autot (no ja kompenseerida kõiki kadusid ülekandes ....)





____________________________
Pontiac Fiero 2.8
Chevrolet Express 1500
02.08.2021 at 00:55
madis
Lõputu võitlus lollusega
Babysteps, babysteps.

Kirjutame keerukamalt ja ammendavalt

a = (P-Pv-Pd)/(m*v)

Seal Pv oleks veeretakistuse ületamise võimsus ajahetkel, Pd - õhutakistuse ületamise võimsus ajahetkel ja P on hetkel tagarattasse jõudev võimsus.

Selles valemis ei ole arvestatud pöörlevasse massi salvestuvat energiat.
03.08.2021 at 10:09
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
ok, kui popkorni jagub, teeme siis nalja ka edasi...

quote:
madis: Babysteps
... tagarattasse jõudev ...


nüüd nagu hakkab midagi tekkima juba
muidu oleks madise P valemi järgi nii, et 373kw mootoritega torkmonster viper ja pöördepill m5 peaksid kiirendama täpselt ühte moodi, kui nende mootor ja jóuülekanne samasse keresse istutada (sama kaal, sama óhutakistus, sama tagaratas), aga tegelikus elus läheb viper siiski mingil kahtlasel póhjusel eest ära eksjuonju ;)

selles minu "lutsumölas" on ridade vahel kóik valemid ja data olemas, seda mainisin juba ka varem - poleks arvanud et sünteetilise füüsika guurule eraldi desifreerimise spikri peaksin tegema...

aga babystep by babystep - varsti jóuame ikka sinna välja, et vaja reaalselt autole mójuva Resultantjóuni F jóuda, et óige kiirendus arvutustega kätte saada - ehket see potsentsivalem a=P/(m*v) on paberil kiirem, aga päris elus on kiirem see liikur, mis on arvutatud mootorist juhiistmeni ja tagasi läbi, et saada reaalne F ja siis juba seesama triviaalne a=F/m ehket Newton rules over Watt und Feynman in real life.

btw: tegelikult ma ei saa aru, miks siin keegi proovib üldse jalgratast leiutada - meie enda foorumisügavustes on kóik arvutused juba ammu olemas ;)

edit 8/9: teoreetilise -> sünteetilise

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 11:25 6 edits. Last edited 16.08.2021 at 14:38 by BlueStang
v6sa
Lõputu võitlus lollusega
quote:
Draal:
quote:
v6sa:
quote:
Draal: ...
Füüsika mõttes on jabur väita, et pöördemoment kiirendab autot. Võib väita, et pöördemoment mingite pöörete juures kiirendab autot aga see on juba tegelikult võimsus.


See teie üldkiirenduse valem annab maksimaalse võimaliku kiirenduse, millele reaalmaailmas rakendub hulk piiravaid tingimusi.

Kahte autot võrreldes on sellega teha sama vähe, nagu kerevärvi või uste arvuga.

Loomulikult oli see äärmiselt lihtsustatud näide. Selle näitega ma tahtsin näidata, et pole mõtet rääkida pöördemomendist N/m ilma selle seosest mootori pööretega. Ja samas kui võtta pöördemoment koos pööretega on see võimsus ja füüsika mõttes kirjeldab võimsus seda põhjust miks auto kiirendab. Mootori võimsus on töö mida mootor teeb ajaühikus, et kiirendada autot (no ja kompenseerida kõiki kadusid ülekandes ....)





Härrased, te räägite aiaaugust!

Te ikka saate aru, et kolbmootori korral on võimsus ja pöördemoment sama loodusliku nähtuse erinevad väljendused, mitte kaks teineteisest sõltumatut näitajat! Võimsust ei ole looduses olemas, see on füüsikute loodud sünteetiline näitaja. Mis on just pöördemomendi ja nurkkiiruse korrutis. Seega kolbmootori võimsuse väärtuse teadasaamiseks peame me esmalt teadma pöördemomenti ja nurkkiirust. Märkate vastuolu oma pöördemomendivastase võitluse ja võimsuse määramise valemi vahel?

Mina ei eita sugugi seda, et mootori toodetud vägi määrab maksimaalse kiirenduse ja reaalelu kärbib seda järjest nigelamaks. Aga mul tõesti kihvatab, kui keegi hakkab jälle jutlustama võimsuse ülimuslikkusest ja leiab pöördemomendi olema kasutu olukorras, kus seesama võimsuse väärtus on saadud pöördemomendi alusel:)
03.08.2021 at 11:36
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
v6sa: füüsikute loodud sünteetiline näitaja:)

tänud herr v6sa - sellest saab päris hea uue termini teoreetilise füüsika asemele -> sünteetiline füüsika :D


____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 11:47
madis
Lõputu võitlus lollusega
"ehket see potsentsivalem a=P/(m*v) on paberil kiirem"

Too siis näide kus mingi asi on paberil kiirem aga päriselus aeglasem. Sama hp juures ja loomulikult võtame arvesse hetkevõimsust mitte tippvõimsust. Ning kW/tonni suhe on ka oluline.

03.08.2021 at 12:12
Draal
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
v6sa:
quote:
Draal:
quote:
v6sa:
quote:
Draal: ...
Füüsika mõttes on jabur väita, et pöördemoment kiirendab autot. Võib väita, et pöördemoment mingite pöörete juures kiirendab autot aga see on juba tegelikult võimsus.


See teie üldkiirenduse valem annab maksimaalse võimaliku kiirenduse, millele reaalmaailmas rakendub hulk piiravaid tingimusi.

Kahte autot võrreldes on sellega teha sama vähe, nagu kerevärvi või uste arvuga.

Loomulikult oli see äärmiselt lihtsustatud näide. Selle näitega ma tahtsin näidata, et pole mõtet rääkida pöördemomendist N/m ilma selle seosest mootori pööretega. Ja samas kui võtta pöördemoment koos pööretega on see võimsus ja füüsika mõttes kirjeldab võimsus seda põhjust miks auto kiirendab. Mootori võimsus on töö mida mootor teeb ajaühikus, et kiirendada autot (no ja kompenseerida kõiki kadusid ülekandes ....)





Härrased, te räägite aiaaugust!

Te ikka saate aru, et kolbmootori korral on võimsus ja pöördemoment sama loodusliku nähtuse erinevad väljendused, mitte kaks teineteisest sõltumatut näitajat! Võimsust ei ole looduses olemas, see on füüsikute loodud sünteetiline näitaja. Mis on just pöördemomendi ja nurkkiiruse korrutis. Seega kolbmootori võimsuse väärtuse teadasaamiseks peame me esmalt teadma pöördemomenti ja nurkkiirust. Märkate vastuolu oma pöördemomendivastase võitluse ja võimsuse määramise valemi vahel?

Mina ei eita sugugi seda, et mootori toodetud vägi määrab maksimaalse kiirenduse ja reaalelu kärbib seda järjest nigelamaks. Aga mul tõesti kihvatab, kui keegi hakkab jälle jutlustama võimsuse ülimuslikkusest ja leiab pöördemomendi olema kasutu olukorras, kus seesama võimsuse väärtus on saadud pöördemomendi alusel:)

Mina ei räägi võimsuse ülimuslikkusest. Ma räägin füüsikast. Selleks, et muuta muuta keha kiirust me peame suurendama selle keha kineetilist energiat. Ja seda võimsus kirjeldab. Ajaühikus tehtavat tööd, ehk energia ajaühikus mis me anname selle keha kineetilise energia muutmiseks. Pöördemoment ei sisalda endas energia muutust. Kui me võtame pöördemoment ja nurkkiirus koos siis see ongi võimsus jah. pöördemoment ja pöörlemise kiirus on üheselt seotud võimsusega. Aga korrektne on öelda, et võimsus kiirendab autot mitte pöördemoment korda nurkkiirus.


____________________________
Pontiac Fiero 2.8
Chevrolet Express 1500
03.08.2021 at 12:50
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
Draal: Aga korrektne on öelda, et võimsus kiirendab autot mitte pöördemoment korda nurkkiirus.


Väga sorry, aga korrektne oleks siiski öelda, et jóud kiirendab autot (mitte vóimsus) ;)

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 13:15
v6sa
Lõputu võitlus lollusega
quote:
Draal:
quote:

...
Pöördemoment ei sisalda endas energia muutust. Kui me võtame pöördemoment ja nurkkiirus koos siis see ongi võimsus jah. pöördemoment ja pöörlemise kiirus on üheselt seotud võimsusega. Aga korrektne on öelda, et võimsus kiirendab autot mitte pöördemoment korda nurkkiirus.


Oot, mismoodi võimsus energia muutust sisaldab ja pöördemoment ei sisalda? Tuletan meelde: meil on objektiks kolbmootor reaalsel autol, mitte hüpervalguskiirusajam galaktikatevahelisel III klassi ristlejal!

Võimsus on pöördemoment korda nurkkiirus. Kus on siin energia või selle muutumine?

Ühtlasi oleks kena, kui keegi näitaks mulle, mis seda autot teie arvates siis kiirendab, kui seda ei tee jõud, millega mootori poolt väänatavate võllide otsast maha ulatuv ratas auto keret edasi tõukab (eeldusel, et rehv ikka pinnal peab). Kui palju seda jõudu tuleb 1287 kW?

Madis, suvaline rattaid ringi laskev kaarik kiirendab reaalelus aeglasemalt, kui valem reklaamib. Kui ratta ja maakera kokkupuutepunktis mõjuv jõud on vähenenud haardumise väärtuseni, siis hakkab valem õigesti ennustama.
03.08.2021 at 14:04
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
madis: "ehket see potsentsivalem a=P/(m*v) on paberil kiirem"

Too siis näide kus mingi asi on paberil kiirem aga päriselus aeglasem. Sama hp juures ja loomulikult võtame arvesse hetkevõimsust mitte tippvõimsust. Ning kW/tonni suhe on ka oluline.



ee, aga mida ma siis seal Jorhi jutus tegin...??? äkki loed veelkorra läbi

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 14:12
madis
Lõputu võitlus lollusega
Too selle umbluu seest konkreetsed numbrid välja, ma mingist esoteerilisest ümbernurgajutust ei pruugi samamoodi aru saada.
03.08.2021 at 14:56
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
vaja mul on jah seda teha mehele, kes oma sónu sööb - olukorda see ei muuda

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 15:03 1 edit. Last edited 03.08.2021 at 15:03 by BlueStang
madis
Lõputu võitlus lollusega
Äkki lõpetad lolli trollimise ja räägid asjast ? Ja ära mölise sõnade söömise teemal, too mulle üks viide kus ma oma sõnu söön. Selline viide mis asub siin foorumis, mitte sinu peas.

Solvata oskad aga füüsikaga oled vaenujalal.
03.08.2021 at 15:17
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
madis: Ja ära mölise sõnade söömise teemal, too mulle üks viide kus ma oma sõnu söön.
Seda saaks ilusti ka öelda esiteks ja teiseks - pole vaja 10k-sid välja lubada eufoorias, kui pole välja käia. Mul siin jurist vaatas, et vólaóiguslik leping kooruks välja küll siit, internet pole enam endine - siin ei saa inkognito suuri sónu nende eest vastutamata teha enam.

Aga tuuleliikuri teema tóestatuse järgselt polnud mul mingeid probleeme sellega, aga kui see lolluse teema siia sai avatud ja jälle seda vóimsuse primaarsuse iba hakkas tulema, siis tunnistan jah, et klikkis vähe ära:)

Aga ok - eks AndreeZ peab tegude tegemiseks mujalt tuge ootama, ma ei hakka siin rohkem peenestama.

Jorhi teemas sai arvutatud P valemiga 0-60mph ajaks ca 4.2sek (arvestatud nii ülekandekadusid, óhutakistust kui ka veeretakistust), aga F kaudu arvutades tuli kuidas ka ei arvuta 4.4+sek ja see on juba vägagi suur vahe. Seda sai siis arvutatud sellesama ühel siin varemkäsitletud liikuri puhul massiga 1884kg ja vóimsusega 373kw@7750rpm ja 520Nm@6100rpm.


____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 15:49 1 edit. Last edited 03.08.2021 at 15:52 by BlueStang
mrtn
Lõputu võitlus lollusega
quote:
BlueStang:Mul siin jurist vaatas, et vólaóiguslik leping kooruks välja küll siit, internet pole enam endine - siin ei saa inkognito suuri sónu nende eest vastutamata teha enam.


Mine perse.
03.08.2021 at 15:55
ervin
Lõputu võitlus lollusega
quote:
BlueStang:
quote:
madis: Ja ära mölise sõnade söömise teemal, too mulle üks viide kus ma oma sõnu söön.
Seda saaks ilusti ka öelda esiteks ja teiseks - pole vaja 10k-sid välja lubada eufoorias, kui pole välja käia. Mul siin jurist vaatas, et vólaóiguslik leping kooruks välja küll siit, internet pole enam endine - siin ei saa inkognito suuri sónu nende eest vastutamata teha enam.

Aga tuuleliikuri teema tóestatuse järgselt polnud mul mingeid probleeme sellega, aga kui see lolluse teema siia sai avatud ja jälle seda vóimsuse primaarsuse iba hakkas tulema, siis tunnistan jah, et klikkis vähe ära:)

Aga ok - eks AndreeZ peab tegude tegemiseks mujalt tuge ootama, ma ei hakka siin rohkem peenestama.

Jorhi teemas sai arvutatud P valemiga 0-60mph ajaks ca 4.2sek (arvestatud nii ülekandekadusid, óhutakistust kui ka veeretakistust), aga F kaudu arvutades tuli kuidas ka ei arvuta 4.4+sek ja see on juba vägagi suur vahe. Seda sai siis arvutatud sellesama ühel siin varemkäsitletud liikuri puhul massiga 1884kg ja vóimsusega 373kw@7750rpm ja 520Nm@6100rpm.


RÄÄGI ASJAST, mida sa keerutad. Kas juristiga ähvardamise vahele tuleb vastus, või mitte? Kaua me ootame??
03.08.2021 at 15:59 1 edit. Last edited 03.08.2021 at 16:15 by ervin
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
vabandan, aga kes ähvardanud on - ma vastupidi mainisin, et ei tegele rohkem selle teemaga

valemite osas relax, maakera on endiselt ümmargune - ma ei saa aru, millest aru ei saada - need valemid on needsamad, mis siin juba vähemalt 10x läbi käinud:

a=P/(m*v)
a=F/m

mis probleem on siis?

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 16:19 2 edits. Last edited 16.08.2021 at 14:40 by BlueStang
Draal
 
Lõputu võitlus lollusega
quote:
BlueStang:
quote:
madis: Ja ära mölise sõnade söömise teemal, too mulle üks viide kus ma oma sõnu söön.


Jorhi teemas sai arvutatud P valemiga 0-60mph ajaks ca 4.2sek (arvestatud nii ülekandekadusid, óhutakistust kui ka veeretakistust), aga F kaudu arvutades tuli kuidas ka ei arvuta 4.4+sek ja see on juba vägagi suur vahe. Seda sai siis arvutatud sellesama ühel siin varemkäsitletud liikuri puhul massiga 1884kg ja vóimsusega 373kw@7750rpm ja 520Nm@6100rpm.


Kuidas on võimalik nende andmete : 373kw@7750rpm ja 520Nm@6100rpm järgi arvutada 0-60 aega ??? Kas mootor töötab kogu selle kiirenduse aja ühe kindla rpmi peal ?

Mis numbreid sa arvutuses kasutasid 373kw@7750rpm juures on vääne 459,6 Nm ja väände maximumi juures 520Nm@6100rpm on võimsus 332kw kui sa võtad aluseks momendi max arvutamiseks siis tulebki kiirendus väiksem sest võimsus on seal väiksem...

Mida tähendab see 520Nm @6100 rpm juures ... jõud on meil siis 520 N ühe meetri kaugusel teljest. telg pöörleb kiirusega 6100 rpm see on siis 101,6 pööret sec. see 520 N liigub ringi pidi raadiusega 1m ja 101,6 pööret sec. ühes sekundis läbib see 520N siis teepikkuse 635 meetrit. Jõud x teepikus on töö kui ta läbib selle teepikkuse 1 sekundis on see töö ajaühikus ehk võimsus. Ühesõnaga ei saa kuidagi lahus vaadata pöördliikumise jõumomenti mingitel pööretel võimsusest eraldi. Need on samad asjad.

See siin ei käi kuidagi selle kohta kas suure mootoriga auto kiirendab paremini või mitte, see on juba hoopis muu vaidlus


____________________________
Pontiac Fiero 2.8
Chevrolet Express 1500
03.08.2021 at 16:19
BlueStang
 
Lõputu võitlus lollusega
jajah, esialgu käib veel primitiivne vaidlus teemal, kas autot kiirendab vóimsus vói jóud :)

millalgi vast jóuab selle juurde ka, et miks suurem mootor sama maks. vóimsusenäitaja juures paremini kiirendab ;)

____________________________
http://www.mustangandfords.com/news/1305-top-10-svt-cobras/ no more
Dream car for family, who needs to go FAST!
new: Grand-dad of all offroad cars
03.08.2021 at 16:23 1 edit. Last edited 03.08.2021 at 16:24 by BlueStang
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Lõputu võitlus lollusega   .. 7 8 9 10 11 12 13 ..  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.