register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Modifitseerimine : Chevy 1WD-> 2WD   1 2 3  
Poster Message
Astro SS
Chevy 1WD-> 2WD
Tagasi teemasse, minu Astro oli enne *open differential* ja talvel liiklemine oli pea võimatu. Pisut väiksem ebatasasus rehvi ees ja kohe oli tekkimas ühe ratta *burn out* . Nii mõnigi kord tuli käik sisse panna ja autost välja ronida , et pisut tõugata ja edasi sõita.
Nüüd lukuga seda probleemi enam ei ole, ka kuiva asfaldiga on sõit palju mõnusam ja mõtetut kummi vilistamist ei ole. Lukuks on minul piiratud libisemisega Auburn .



____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
15.03.2004 at 17:38 Last edited 15.03.2004 at 17:39 by Astro SS
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
foke: Lukk (või siis LSD) on selgelt parema pidamise abivahend kohaltvõtul.
Julgen vaielda. LSD lukk on hea ainult kruusateele või lumerallile. Nimi juba ütleb - Limited Slip Disk. St. vajab lukus hoidmiseks kiiruste erinevust ja 100% ei lukustu kunagi, kuna siis kaoks kiiruste erinevus. Ja kiiruste erinevuse tekkimine võtab ilmatuma aja. Mis kasu on kohaltvõtul lukust, mis laseb ühel rattal ohtralt spinnida, et teine pisut veojõudu saaks. Hunnik võimsust läheb siis diffri kütmiseks. Samas suurte kiiruste juures on võimsuskaod tühised, kuna kiiruste erinevus võrreldes rataste enda pöörlemiskiirusega on väike.
TorSen puhul võib rääkida edukast kohaltvõtust, kuna see pigem hoiab ära libisemist, kui kasutab seda lukustamiseks. Moment suunatakse koheselt teisepoole, kui ühel pool kehvem pidamine. Kaod peaksid kah väiksemad olema. Asi jamaks läheb, siis saab alati pedaali pisut kergitada ja lukk läheb kah lõdvemaks. LSD võib sõltuvalt tüübist jääda jäigaks veel pikalt peale kurjaks ajamist. Hea LSD on näiteks selline, mille momendiülekande sõltuvus kiiruste erinevusest ei ole lineaarne, vaid väikestel kiirustel tühine ja suurtel järsult jäigastuv. See on saavutatud räniõliga, mida hõõrdumisel köetakse ja mis siis vastavalt määrimisomadusi muudab. Sellest tulenevalt esineb neil väike viivitus ja mälu efekt (hoiab mõnda aega lukus, kuni jahtub). Igapäevasõiduks on selline väga hea, saab libedal kohalt ja samas ei sega kurvis, kuid aja peale kiirenduse puhul on kasutu
15.03.2004 at 17:52
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
Astro SS: Õigetel autodel veavad tagumised ! Nii ,et esirataste pidamine kiirendusel ei ole oluline ;) :lol

Ah või nii. Võtame siis üldse ära :lol

Loodan, et said ikka aru, et ma külgsuunalist pidamist mõtlesin. Kui veojõud ainult ühe külje peal, siis see sunnib autot pöörama (veojõud ei ole suunatud läbi massikeskme vaid sellest mööda, tekitades pööravat momenti). Kui siis rattad õhus...
15.03.2004 at 17:54
foke
 
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
karikas: see on saavutatud räniõliga, mida hõõrdumisel köetakse ja mis siis vastavalt määrimisomadusi muudab. Sellest tulenevalt esineb neil väike viivitus ja mälu efekt (hoiab mõnda aega lukus, kuni jahtub). Igapäevasõiduks on selline väga hea, saab libedal kohalt ja samas ei sega kurvis, kuid aja peale kiirenduse puhul on kasutu
aga muide burnouti tehes olen vaadanud nii Erkkil, kui ka väidetavalt minu omal käibki alguses üks, siis sekundi pärast tuleb teine järgi. Samas stardi hetkel on siis selle teooria alusel lukk veel kinni??? Võibolla siis ongi nii... krt, ei tea seda hingeelu nii täpselt, samas praktiline kogemus kõneleb küll nii, nagu ülalpool kirjutasin (ja vahe oli ka tänavasõidul märgatav peale luku installi)
Edit: difris siis Auburn'i LSD
15.03.2004 at 18:06 Last edited 15.03.2004 at 18:10 by foke
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
foke: Samas stardi hetkel on siis selle teooria alusel lukk veel kinni???
Võimalik, et ongi. Sõltub, kuidas diffriõli jms. sooja välja kannab. Igal juhul läheb kiiremini lukku, kui täitsa külmalt.
Endal pisut naljakaid kogemusi õlist tühjaks jooksnud LSD diffriga. Nagu lehm libedal jääl...

quote:
Võibolla siis ongi nii... krt, ei tea seda hingeelu nii täpselt, samas praktiline kogemus kõneleb küll nii, nagu ülalpool kirjutasin (ja vahe oli ka tänavasõidul märgatav peale luku installi)
Eks neil ole koguaeg mingi õrn lukustav moment sees, kuna muidu ei tekiks soojust. Asjad peaks nii ehitatud olema, et kõige järsemas kurvis ei tekiks rohkem soojust, kui diffriõli suuudab jahutada alla kriitilise temperatuuri hoides. LSD-ga diffrisse peaks käima ka teistsugune õli, niiet õlidega peaks saama mängida, et kauem lukus oleks...
15.03.2004 at 18:36
partel
  
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
foke:aga muide burnouti tehes olen vaadanud nii Erkkil, kui ka väidetavalt minu omal käibki alguses üks, siis sekundi pärast tuleb teine järgi.

Te mõlemad alustasite burnouti sujuvalt. Tegelikult tuleb gaas korraks põhja lüüa (kui kannatab), et pöörded kohe üles saada, muidu võib külje peale kiskuma hakata.

Kel aga on raske burnouti teha, sel polegi seda teha vaja. Näiteks isegi Erkkil tegime pooled sõidud ilma ja burnout andis vaid u. 0.1 sek kiirema aja.


____________________________
_
15.03.2004 at 18:51
diesel
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
Astro SS:Õigetel autodel veavad tagumised ! Nii ,et esirataste pidamine kiirendusel ei ole oluline
hmm, mina siit karika jutust küll aru ei saa, et ta vedavast esisillast räägib. aga noh, minu arusaamisel pole ka tähtsust.
edit: pagan, minu bäääd, terve teine lehekülg veel pikalt juttu, ma oma kehva taipamisega pidasin esimese lehe viimset posti päris viimaseks. sorry.
15.03.2004 at 19:16 Last edited 15.03.2004 at 19:20 by diesel
Astro SS
Chevy 1WD-> 2WD
Auburni lukk on pidevalt kinni ,kuid teatud koormustel annab läbi libisema.
lisa leiad siit: Auburn

erinevate lukkude võrdluson siin

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
15.03.2004 at 20:29
foke
 
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
partel:Te mõlemad alustasite burnouti sujuvalt. Tegelikult tuleb gaas korraks põhja lüüa (kui kannatab), et pöörded kohe üles saada, muidu võib külje peale kiskuma hakata.

Kel aga on raske burnouti teha, sel polegi seda teha vaja. Näiteks isegi Erkkil tegime pooled sõidud ilma ja burnout andis vaid u. 0.1 sek kiirema aja.


heh, pärtel, minu tagasihoidliku võimsuse juures just nii burnout välja kukubki, kui gaas kohe põhja lajatada :)

muide, ma ise ka suurt erinevust pole täheldanud burniga või ilma.. aga inimesed on pilrtiraha maksnud... :burnout
15.03.2004 at 23:41
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
Astro SS: Auburni lukk on pidevalt kinni ,kuid teatud koormustel annab läbi libisema.
On see siis hea lahendus? Kui suur see moment on, mille puhul libisema hakkab? Võrdle seda numbrit ratastele antava momendiga. Kui nad oleksid võrreldavad, siis üherattavedu oleks pea sama hea, kui umbes samaväärne auto nügiks sind esitiivale puksides teelt välja. Pööramisel tekiks kah ränk alajuhitavus, nagu sõidaks trammi, mitte autoga. Muidugi, kuna mootor ees ja esiratastel hea pidamine, siis annavad pöördel järgi tagumised ja saba läheb sõitma.
Pakun, et see moment, millest alates libisema hakkab, on väike. Siiski piisav, et juhitavuses seda tajuda. See on rohkem selleks, et kui see ületatakse ja lukk libisema hakkab, siis tekib ka soojus, mis päris lukustumise tööle paneb. Iseasi on muidugi elektroonilise juhtimisega lukk...

2 foke
Aga võta seda nii, et "väljapõletamine" ei ole mitte kummide vaid diffri jaoks. Publikule muidugi kah :)
16.03.2004 at 10:50
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
Leidsin, et howstuffworks kirjeldab kah asja väga ilusti, isegi animatsioonidega. Ainult et selle temperatuuri sõltuvuse on nad välja jätnud. Seal liigitatakse LSD-si Clutch ja VC tüpideks. Esimene on tõesti piduriga, samas vedelikus (sh. õlis) olevate pindade õõrdumine oli vist kuupsõltuvuses kiirusest. Teisel on oma kest, mille sees spetsiaalne õli. Aga ma ei tahaks uskuda, et te perfomance lukud on Clutch tüüpi, kuna need suudavad väga vähe momenti üle kanda ja sobivad pigem lumerajale.
16.03.2004 at 11:09 Last edited 16.03.2004 at 12:07 by karikas
13piisab
 
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
karikas:Julgen vaielda. LSD lukk on hea ainult kruusateele või lumerallile. Nimi juba ütleb - Limited Slip Disk
teeme mõiste ikka selgeks:
Limited
Slip
Differential

sinna kvalifitseeruvad KõIK "mitteavatud" difrid.

teab ehk keegi midagi muistsel ajal Kadrinas valmistatud TorSen LSD-st ("Quaife" analoog)?
väljamaalt tellitavate toodete hinnad on pea 1.5k$; eluaegne garantii küll, aga ega iga silla (kasti:)) tarbeks polegi...

____________________________
vanem on parem
16.03.2004 at 14:02
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
13piisab:
Limited
Slip
Differential
Jah. See oli räme näpukas :(
Lisaksin: TorSen - Torque Sensing
(huvitav, miks mitte TSD)

quote:
sinna kvalifitseeruvad KõIK "mitteavatud" difrid.
Et kõik lukustatavad diffrid on LSD-d?
LSD ja TorSen on omadustelt ristivastupidised asjad. Üks nõuab lukustumiseks kiiruste erinevust ja moment ei loe, teine momendi erinevust ja kiirus ei mäni rolli. Ka ehituslikult on nad erinevad.
Samas, kui LSD ja Torsen oleks ühes tükis, siis nad elimineeriksid pisut omale omasedi puuduseid. Näiteks TorSen ei lukustu üldse, kui üks ratas saab vabalt pöörelda. Mõlemil pool peab säilima mingi pidamine. Kuis seal oleks mingi Clucth LSD sarnane pidur vahel, siis see aitaks asjal libedal paremini lukku minna. Asfaltil seda vajadust muidugi pole, kuid TorSen lahendus ei pea suurematele ülekande koormustele niikuinii vastu.

Edit:
Tegelikult on ka LSD-si, mis on momenditundlikud. Siin on üks näide. Ka avatud diffril on omadus koormuse all ennast laiali suruda. Kui sidurid õigesse kohta panna, siis saab üle kantavat momenti sidurite kokku surumiseks kasutada (kurvis võib vabahooga kulgeda ja lukustamist ei toimu). Ka sellel lahendusel on sama puudus, mis TorSen diffril - kui üks ratas vabalt libiseb, siis ei toimu mingit momendi ülekannet ja seega ka lukustus ei rakendu.
16.03.2004 at 15:05 Last edited 16.03.2004 at 15:29 by karikas
ollo
Chevy 1WD-> 2WD
Definitsiooni küsimus. Mina ütleks ka, et kõik lukustuvad difrid (incl. torsen, quaife, viskolukud) on LSDd. Vahet pole, kuidas nad lukustuvad, momendi või pöörete erinevuse peale, tulemus on läbilibisemise piiramine ehk limited slip.
Käsitsi 100% lukustatavaid difreid ma siia alla ei liigitaks.
16.03.2004 at 16:56
devilc
Moderator
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
karikas:Asfaltil seda vajadust muidugi pole, kuid TorSen lahendus ei pea suurematele ülekande koormustele niikuinii vastu.
Möhh? Isegi MX-5'le on saada Torsen-tüüpi differ, mis 600 hj kannatab. Kusjuures sellel on ka väikese preloadi võimalus, millega Torseni üks-ratas-õhus probleemist lahti saab.

LSD all reeglina jah kõiki lukustuvaid difreid silmas peetakse, nagu ollo juba kirjutas. Eeldades, et kontekst on autod. ;)
16.03.2004 at 17:02
karikas
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
devilc: Möhh? Isegi MX-5'le on saada Torsen-tüüpi differ, mis 600 hj kannatab.
Mis see hobujõud ikka diffrile teeb. Moment on see, mis lõhub. TorSen ja tavadiffri momenditaluvuse vahe peaks olema umbes sama, mis käigukastide puhul tavaline kruvihammasratastega või otsehambumisega kast. Viimase annab teha kergema, kuna hammakate kokkupuutepind suurem. TorSen puhul peab hammaste kokkupuutepind väike olema minuteada just selleks, et kinni kiiluks (õlikirmest läbi vajuks) ja see on ka ta nõrkuse põhjuseks.

quote:
LSD all reeglina jah kõiki lukustuvaid difreid silmas peetakse, nagu ollo juba kirjutas.
A Torsen limited-slip differential isn't technically a limited slip differential
See ehk selgitab segaduse. Räägitakse nii ja teisiti. Üsna levinud on väljend "LSD Differential" ja mõeldakse siis LSD all luku tüüpi, mitte diffrit enast. Minu jaoks on LSD tähendanud alati seda, et tunnetatakse ratta libisemist ja üritatakse seda piirata (sh. kui vedu üldse pole või kui pidamist üldse pole). TorSen puhul tunnetatakse veomomenti eri ratastel ja suunatakse ringi. Sealjuures lukk ei rakendu, kui ratas libiseb ja või kui vedu ei ole. St. ei saa rääkida libisemise limiteerimisest. Isegi pöördel, kui mõlemad rattad peavad, siis TorSen peaks veomomenti siserattale rohkem kandma, kuna selle abil on autot raskem lükata. Seda erinevalt LSD-st, mis ei jaota veomomenti. TorSen-i puhul gaasi lisades suureneb koheselt ka pidava ratta moment, kuid LSD puhul läheb enneb suur osa saadavast momendist ratta spinni suurendamiseks ja siis alles hakkab ka veojõud suurenema. Momendi tunnetamisel ja libisemise limiteerimisel on ideloogiliselt suur erinevus, mille järgi oleks mõistlik lukuga diffreid kahte rühma jaotada.

Aga Ok. Unustame selle, kuidas mina olen asjadest aru saanud. Rohkem ei vaidle sellel teemal. Olgu siis nii, et LSD on lukuga diffri üldnimetus ;)
16.03.2004 at 18:13
partel
  
Chevy 1WD-> 2WD
Enne kui difri kallal tähte närida, võiks kõigepealt hobujõudusid hankida... :rolleyes

____________________________
_
16.03.2004 at 18:25
devilc
Moderator
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
karikas: Mis see hobujõud ikka diffrile teeb. Moment on see, mis lõhub.
Pidasin silmas seda, et reaalses elus ei saa Torseni võimalik "nõrkus" probleemiks, kuna piisava tugevusvaruga difreid on reeglina vabalt saada.
16.03.2004 at 19:41
MN12
Chevy 1WD-> 2WD
Vabandust,kui veidi OT aga küsimus järgmine: järsul kiirendamisel kõvemal pinnasel lukustab mõlemad rattad (võivad mõlemad paraleelselt ringi käia, ka asfaldil) aga, näiteks lumme kinni jäädes pöörleb vaid üks ratas(vastavalt siis see millisel kergem on). On see normaalne või viitab kulumisele? Tegemist Fordi 8,8" LSD-ga
16.03.2004 at 21:45
Astro SS
Chevy 1WD-> 2WD
Lõpetuseks hea video.
Kui kones on piisavalt võimu ja pidamine on hea (loe: diffrilukk on olemas ja lisaks korralikud pastlad)
firebird and burnout

____________________________
Probleemid algavad kui on liiga palju toredaid mõtteid...
16.03.2004 at 21:52
Garfield
  
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
econ: Ennast sama teema huvitab, sümpaatsed tunduvad torsen-tüüpi lukud, kogemused kahjuks puuduvad.
Keegi siit foorumist kuu või kaks tagasi tellis omale Quaife lsd, ehk kommenteerib.

No ma kommenteerin siis :). Kui sügisel veel üks ratas vedas (tavaline lahtine differ) siis tekkis tahtmatult rullnoka tunne. Probleem eelkõige igalt poolt väljakeeramistega - esiveolisel hakkab sisemine väga kergelt puksima. Kui natuke väiksem "auk" peateel sõitjate vahel oli, siis kiiresti startides oli vile taga. Naelrehve niiviisi kauaks näiteks ei jätkuks või peaks vanaema sõidustiili harrastama. Preagu on aga naelad alles ja vanaema "koju jäetud".
Sama sisemise vedava ratta probleem on ka järsemates kurvides sõites, sisemine ratas on "kerge" ja nagu turbo korralikult vedama hakkab hakkab ratas puksima. Peale ploki installeerimist peab ainult roolist veidike kõvemini kinni hoidma.
Peale selle on positiivne luku omamine tee äärest startides. Üks ratas jääl teine asfladil - no stardid nagu vana mees, hoia ainult roolist kinni, sest kraavi poole hakkab rooli kiskuma ka omajagu. Ja kinnijäämised stiilis "üks-veab-teine-seisab" võib ära unustada, kui kinni jääd, siis on labidaga mõlemad rattad vaja lahti kaevata. Selleks peab jälle mõistust olema, et niisugusesse kohtadesse mittesobiliku aparaadiga mitte ronida.
Siis, kurvides peab esiveolisel rooli natuke kõvemini hoidma, sest lukuga kisub rooli otseks suurema jõuga, eriti samal ajal kiirendades.
Tagaveolisel on ketastega lukuga on veidi raskem kurvi sisse keerata, sest ketasplokeering on kogu aeg peal ja lükkab "otsesuunas". Ja spinne on kergem panna, sest kui mõlemad taga puksima hakkavad, siis käib see "tiir" peale päris kähku. Üks näide (NB! meelega välja meelitatud - külmad slickid esimesel ringil - aga ma arvasin et saan ikka kätte) on siin: http://www.hot.ee/super1600/304.avi nagu näha, on tuba käsi täis ;)

Quaife plokk on siis installeeritud minu VW Golf IV TDI-le (130HP) ja ESIVEDU puudutav jutt selle kohta, TAGAVEDU osas on meenutused ringraja-aegadest, kus kasutasin kõikvõimalikke difriplokke, nagu torsen type-1, type-2 (samasugune, nagu Quaife ATB) ja ketastega ka. Viimased peavad ringrajal kõige paremini vastu, tavaelus jälle ei ole nii head.

____________________________
Focus RS
18.03.2004 at 13:55
devilc
Moderator
Chevy 1WD-> 2WD
econ, võin kinnitada, et minu tagaveolise auto tehase-Torsen töötab suurepäraselt, nii tänaval kui rajal.
18.03.2004 at 14:34
econ
Chevy 1WD-> 2WD
Tänan Garfield ja devilc!
Minu mure on tagaveolise vani pidamisprobleemid talvel, eriti jäised ja lumest lahtilükkamata teed ning väljapööramised peateele, sest vani kõrge kere kaldub kergesti ja tõstab sisemise ratta üles. Ainuke kahtlus on veel torseni omadus mitte lukustuda, kui üks ratastest kaotab täielikult pidamise -näiteks jääl.
18.03.2004 at 15:32
Garfield
  
Chevy 1WD-> 2WD
quote:
econ: Ainuke kahtlus on veel torseni omadus mitte lukustuda, kui üks ratastest kaotab täielikult pidamise -näiteks jääl.
Torsen type-1 lukustus võidusõiduautol ka siis, kui sisekurvi tagumine ratas 10-15 cm maast lahti oli. Spetsialistid püüavad vastupidist tõestada aga elu näitas asja niiviisi. Lukustumine type-1 puhul oli järsk, kurvis siserattad õhus sõites toksis nagu haamriga keegi taga. See (vist?) oli ka põhjuseks, miks ringrajal see asi üle ühe hooaja vastu ei pidanud.
Type-2 (ka Karksi-Nuia ja Quaife ATB) lukustub sujuvalt, ehk poob ennast vaikselt (aga kiiresti) kinni ja samas ei lukustu täielikult, see hoiab hammasrattaid. Minu Karksi-Nuia plokk läks selle nahka, et pooassi hammasratas (see mille sisse Lada poolass nuudiga istub) oli vale termilise töötlusega ehk läbikarastatud, mitte pindkarastatud. Vähemalt nii arvasid spetsialistid "laiba lahkamisel".
Kui sa Quaife kasuks otsustad (ma ei tea, kas ta üldse teeb sinule vajalikku asja) siis aja asju Quiafe-Americaga. Inglismaaga jäävad su kogemused väga ühepoolseteks.

____________________________
Focus RS
18.03.2004 at 16:15
vvt
  
Chevy 1WD-> 2WD
Ma küsiks ainult ühte - millise firma kätte võiks toimetada selle ketastega LSD, kes asja pädevalt korda teeb ning soovi kohaselt upgradeb?

____________________________
Powered by BBB
Life begins @ 7500 rpm
18.03.2004 at 16:21
tqhq.ee foorum : Modifitseerimine : Chevy 1WD-> 2WD   1 2 3  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.