Mootor on mõistagi auto süda ning kiirendushuvilistele veel eriti südamelähedane. Kuid nagu igaüks, kes on kasvõi 500 hj autoga kiirendamist kogenud, võib öelda, et ainult mootorist ei piisa. Kõigepealt suitsevad kummid, seejärel laguneb käigukast ja peaülekanne ning lõpuks läheb kere kringliks kätte. Nendest aga hiljem, esialgu siis mõned mosaiigikillud "süüdlasest" endast.
Plokk
Originaalploki põhipuudus on see, et silindritevaheliste jahutusveekanalite tõttu on silindriläbimõõt vägagi piiratud, 4.25 tolli on isegi stock mootori jaoks ebapiisav. Seega tuleb hankida aftermarket plokk, millel lisaks muud tugevdused ning täiustatud õlitussüsteem. Põhiküsimuseks on kas võtta malm- või alumiiniumplokk. Alumiinium on poole kergem, aga ka poole kallim, lisaks ka elastsem, soojustundlikum ning kiiremini kuluv.
Teine tähtsam küsimus on deck height, mis sõltub kavandatavast töömahust, veelgi täpsemalt öeldes kavandatavast kolvikäigu pikkusest. Teadagi on stock deck height 9.800", tall deck 10.2 (truckimootori 4 kolvirõnga jaoks mõeldud) ning super tall deck 11.625". Kui soov on üle 622-632 cid mootor, s.t. kolvikäik kipub pikemaks kui 4.625-4.75 tolli, tuleb üldse aluseks võtta 5.0 tollise silindritsentrite vahega (5.0" bore center) ning kõrgemale paigaldatud nukkvõlliga (raised camshaft) plokk.
Kaaned
Kui korraldada võistlus kõige olulisema mootoriosa peale, siis on plokikaantel vägagi head võiduvõimalused. Big block Chevy konventsionaalsete 24* kaante piiriks on laias laastus 1000 hj, sealt edasi tuleb vaadata Big Chief tüüpi spread-port kaante poole.
Kaante voolavus (cfm) ei ole reeglina piiriks, üritatakse just voolukiirust suurendada, et silindrisse liikuva segu inertsi ära kasutades täiteastet (Volumetric Efficency, VE) tõsta. Seepärast ongi kasutusel ovaalsed kanalid. Peamiseks erandiks on IHRA Pro Stock, kus on kasutusel 815 cid / 13.4L mootorid. Nende üheainsa silindri maht on seega u. 1670 cm3, ehk suurem kui nii mõnegi eurojapsi terve mootor. See on aga saavutatud ülipika kolvikäiguga, mistõttu suhteliselt väike sisselaskeklapp ei suuda piisavalt õhku läbi lasta. Kehva VE (alla 100%) tõttu kasutatakse a la 19:1 surveastet. IHRA Pro Stock on ka üks väheseid kohti, kus vabalthingaval mootoril Hemi-tüüpi kaaned konkurentsivõimelised on.
Kanalite mahust veel niipalju, et erinevaid kaasi võrreldes ei maksa ära unustada, et need cc'd sõltuvad ka kanali pikkusest. Tasub jälgida ikka ka ristlõiget (cross section).
Nukkvõll ja klapiajam
Teadagi on ka parimatest kaantest vähe kasu, kui klapid kinni on. Abiks on muidugi nukkvõll, seda siis tõukurite, tõukurvarraste ja nookurite vahendusel. Nukkvõll ei ole mitte ainult mootori "aju" vaid üldse üks auto tähtsamaid osi ning seetõttu on kasutusel custom nukkvõll, mille parameetreid kiivalt varjatakse. Levima on hakanud nõellaagrid saalede asemel.
Klapiajam on mootori "looduslik" pööretepiiraja: kui pöörded ületavad kriitilise piiri, ei sulgu klapid enam korralikult, silindrirõhk kaob ja koos sellega ka mootori jõud. Selle piiri kõrgemale nihutamiseks on abiks peamiselt jäigemad klapivedrud ning ajami massi vähendamine titaani ja alumiiniumi kasutamisega terase asemel. Samuti on nukkvõlli sulgemisfaas avanemisest pikem-sujuvam, et anda klapivedrule rohkem aega.
Klapivedrud on ühed kõige kriitilisemad osad, mis aga kipuvad sageli kahe silma vahele jääma. Näiteks NHRA Pro Stocki üle 10000 p/min, 1-tolline klapitõus ja u. 2.5 tollised sisselaskeklapid esitavad vedrudele erakordselt kõrged nõudmised. Kui klapivedrud on liiga nõrgad, siis ei suuda nad klapiajami liikumist kontrollida ning tagajärjeks ei ole sugugi vaid silindrirõhu vähenemisest tulenev jõukadu, vaid näiteks klapi kukkumine silindrisse (dropped valve) või rulltõukuri purunemine, mis teeb mootorist üsna konkurentsivõimelise EMEX'i kandidaadi.
Tänapäeva vedrud avaldavad klapi avatud olekus 1000+ lbs (pool tonni!) survet, pesas hoiavad neid titaanretainerid ja 10-kraadised lukud. Tõukuritest (lifter) on kasutusel vaid mehhaaniline roller, kuna muu lihtsalt ei talu klapivedrude survet ja järske nukiprofiile.
Tõukurvarraste (pushrods) elu on samuti üsna karm eelpool toodud põhjustel. Kui aegluubis nende liikumist vaadata, siis isegi kroommolübdeenvardad võbelevad nagu keedetud makaronid. See on üks põhjusi, miks kõrgepöördelistel mootoritel kasutatakse võimalikult madalat deck height'i, kuna see võimaldab kasutada lühemaid ja seega ka stabiilsemaid vardaid.
Sisselase
Reeglina on kasutusel "sheet metal" sisselase koos kahe Holley Dominator karburaatoriga. Tõsisematel juhtudel kasutatakse "split Dominatoreid", s.t. nelja "poolikut" karpat. Teadupärast on V8 mootoril silindriread omavahel pisut nihkes, et kaks kepsu mahuksid kõrvuti ühe vändakaela peale. See aga tähendab, et ka sisselaskekanalid on pisut nihkes. Split karburaatorid võimaldavad segu erinevate mootoripoolte sisselaskekanalitesse otsemini juhtida. Lisaks on ka kogu sisselase pisut ettepoole viltu, et kompenseerida auto kiirenduse tekitatud kütusesegu tahapoole liikumist.
Sisselaske tuunimine spacerite jne abil on testimise küsimus. Lausa hämmastav, kuidas samadest osadest samas töökojas samade inimeste poolt tehtud mootorid on kõik omaette isiksused, tahavad erinevaid asju, reageerivad samadele muudatustele erinevalt jne jne.
N2O
Naerugaasi kasutamise kohta öeldakse küll "keemiline ülelaadimine", kuid sisuliselt on tegemist ikkagi vabalthingava mootoriga. Silindrirõhu tõus nõuab muidugi tugevamaid kolbe, rõngaid, sõrmi, kepse jne. Lisaks tuleb suuremat heitgaasihulka arvestades tegeleda väljalaskepordi ja nukkvõlliga. Surveastet ei ole eriti üle 14.5:1 mõtet ajada.
Karburaatorite puhul tuleb arvestada, et nitro rakendumine vähendab oluliselt sisselaske vaakumsignaali, mis võib liiga suurtel karpadel hinge kinni lüüa, segu läheb lahjaks, lööb tagasi ja õhukogur lendabki üsna kõrgele.
Naerugaasi abil saadud lisajõud on üsnagi tihti suurem kui mõne "supersportauto" kogu mootori võimsus. Näiteks nitro Pro Modi 737 cid (12.1L) mootor annab vabalthingavana 1400+ hj, ning kolmeastmelise nitrosüsteemiga 2200+ hj, ehk nitrolaks on 800+ hj. Esimene stage on kohe stardis töös, teine tuleb u.0.4 sekundi järel paari meetri peal, kolmas u. sekundi järel 20 meetri kandis.
Mitmeastmelist süsteemi tuleb tasa ja targu seadistada. Kõigepealt üldse kõik düüsid ära kontrollida, numbri järgi sama suured võivad voolavuses erineda isegi 30%!
Seejärel testida iga süsteemi eraldi ning lõpuks siis kõiki koos, arvestades, et koos väheneb nitropudelites rõhk kiiremini. Ja ei maksa ehmatada, kui EGT (väljalasketemperatuur) on 1500F. Kui kõik nitroretardid ning hi-speed retard ka peal, siis on süütenurk praktiliselt 0* ja sinine leek torudest väljas.
Mahtkompressor (blower)
Võistlusmootoritel kasutatakse 14-71 Roots blowerit kas standardse 60* rootoritega (Top Fuel, Funny Car) või hi-helix 120* rootoritega (Pro Mod, Outlaw). Lisaks on Top Alcohol klassides ning Austraalia Top Doorslammeris lubatud kruvikompressor (PSI, Whipple).
Kütuseks on metanool või nitrometaan, mida mootorisse toimetab mehhaaniline sissepritse. |