register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Füüsika küsimused ja vastused   .. 7 8 9 10 11 12 13  
Poster Message
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
Hm, huvitav - kuidas sa selle peale siis tulid?
29.07.2010 at 00:22
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
BlueStang: Hm, huvitav - kuidas sa selle peale siis tulid?

Lihtne ju ;) kuna pikkus ja aeg on suhtelised , mis kahanevad vastavalt kiirusega, peab ka valgus oma korrektiivid sisse viima, kuna ta on koos nendega, samas ruumis.
29.07.2010 at 00:33
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
ma nüüd ei tea, kas mõtlesime sama asja - ma pidasin silmas seda, et kui saatsime valguse teele 10 aastat tagasi, siis jõudis ta sihtkohta mingi ajaga t1. Kui saadame valguse täna teele, siis samasse sihtkohta jõuab ta aeglasemalt ehket t2 › t1.

ehket valguse kiirus pole konstantne c vaid see kahaneb aja jooksul
29.07.2010 at 00:58
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
Ma ei saa vist täpselt aru ( suht raske teema:) ).

Oletades, et 10 aasta tagune punkt, kust valgus teele saata, asub meist taga pool ( sirgjoon punktid A B C, meie oleme B ) A ja B vahe on piisavalt suur, et aeg hakkaks oma rolli mängima (ma toetun oma teooriale, mis ei pruugi õige olla aga mõni iva võiks ju seal olla :lol ) siis kui valgus täna siit mööduks ja siit tulistada järgmine pauk sihtkoha poole, siis lõpuks, võttes mõlema valguse teeläbivus aega (punktil B oleva kella järgi) Saaksime ajakao A punktist tulistatud valguse jaoks.
29.07.2010 at 01:20
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
ma tahtsin seda väita, et kui kunagi oli valguse kiirus määratud jääva konstandina 299 792 458 m/s, siis tegelikkuses on see täna väiksem ja homme veel väiksem

kuna Einsteini teooria põhipostulaat on aga valguse kiirus c jääva konstandina, siis siit võib igasugu huvitavaid asju edasi järeldada
29.07.2010 at 01:32
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
Mul on teinekord pikad juhtmad, kas sa saaksid laiemalt lahti seletada.
29.07.2010 at 01:45 2 edits. Last edited 29.07.2010 at 01:54 by viplala
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
ma ei teagi, mis siin rohkem seletada on - igasugustues valemites ja arvutustes võetakse aluseks valguse kiirus jääva konstandina C=299 792 458 m/s, aga ma väidan, et tegelikult on valguse kiirus täna väiksem, kui selle määramise hetkel ja mida aeg edasi seda väiksemaks muutub

et siis mis sellest väitest arvatakse - kas ka BS nagu karlssoni sõiduk:D

29.07.2010 at 02:14 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 02:17 by BlueStang
ervin
Füüsika küsimused ja vastused
põhjenda oma väiteid ka.
29.07.2010 at 02:48
madis
Füüsika küsimused ja vastused
Väide on sama hea kui et "iga trammi taga on üks karu peidus".
Too mõni viide, põhjendus vms. muidu on jutt täiesti pointless.
29.07.2010 at 09:01
silver
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
BlueStang: ma ei teagi, mis siin rohkem seletada on - igasugustues valemites ja arvutustes võetakse aluseks valguse kiirus jääva konstandina C=299 792 458 m/s, aga ma väidan, et tegelikult on valguse kiirus täna väiksem, kui selle määramise hetkel ja mida aeg edasi seda väiksemaks muutub

et siis mis sellest väitest arvatakse - kas ka BS nagu karlssoni sõiduk:D


Küsimus: kui praegu jõuab valgus päikeselt maale u 8 minutiga, kas siis tulevikus läheb 10 minutit sinu teooria kohaselt?
29.07.2010 at 09:42
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
No siin mõned mõõtmistulemused:D

Date Experimenter Method Speed (m/s)

1880 Michelson Rotating mirror 299,910,000
1926 Michelson Rotating mirror 299,796,000
1950 Bergstrand Geodimeter 299,792,700
1958 Froome Microwave 299,792,500
1974 Blaney Laser 299,792,459
1976 Woods Laser 299,792,458
1977 Monchalin Laser 299,792,457

Kõik ju teavad, et hetkel aluseks võetud valguse kiiruse jääv konstant C=299 792 458 m/s, on lihtsalt mingi grupi teadlaste kokkulepitud number, mitte ei ole pidevalt jääv mõõtmistulemuste alusel :D

No?
29.07.2010 at 11:11 2 edits. Last edited 29.07.2010 at 11:14 by BlueStang
Jesper
 
Füüsika küsimused ja vastused
See on mingi trikiga küsimus, esimese laksuga tahaks kohe öelda et ei muutu väiksemaks, sest meetri definitsioon on ju läbi sekundi ja valguse kiiruse, sekund jällegi läbi mingite kvantsündmuste mille mõistmiseks ma liiga tuhm olen. Ehk siis kui "päriselt" läheks valguse kiirus tsipa aeglasemaks, siis meetrites sekundis ta jääks samaks, kuna meetrid lähevad ka kõik lühemaks.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
29.07.2010 at 11:13 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 11:15 by Jesper
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
Jesper: See on mingi trikiga küsimus, ühest küljes tahaks kohe öelda et ei muutu väiksemaks, sest meetri definitsioon on ju läbi sekundi ja valguse kiiruse, sekund jällegi läbi mingite kvantsündmuste mille mõistmiseks ma liiga tuhm olen.

Ehk siis kui "päriselt" läheks valguse kiirus tsipa aeglasemaks, siis meetrites sekundis ta jääks samaks, kuna meetrid lähevad ka kõik lühemaks.

No just - meetrid lähevad lühemaks, see tähendab, et inimesed lähevad ajas suhteliselt pikemaks (selle viimase kohta pole vist tõestusi vaja kaugelt otsida):p:D

Aga tõsisemalt ka - kui valguse kiirus pole tegelikkuses konstantne, siis kogu Einsteini ideevälgatus on puhas BS...
29.07.2010 at 11:17 3 edits. Last edited 29.07.2010 at 11:46 by BlueStang
silver
Füüsika küsimused ja vastused
Valguskiiruse mõõtmine on lihtsalt inimeste huvi kes kogu mõõteaparatuuri ja arvutustulemuste tulemina tahtsid teada saada valguse kiiruse väärtust lihtinimesele mõistetavas keeles.
Valguse kiirus on jääv suurus, erinevate tulemuste vahe on tingitud mõõteaparatuuri ebatäpsustest.
29.07.2010 at 12:01
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
kuidas saad kindel olla, et ON jääv suurus? selles lihtsalt LEPITI KOKKU, aga küsimus ju ongi, et kas tegelikult ka on jääv või muutub ajas väiksemaks

selles on sul muidugi õigus, et mõõtmiste algusaastatel algeliste ja erinevate meetoditega tehtud mõõtmised kannavad endas päris suurt veapiiri, samas viimased on tehtud juba sarnase metoodika ja ülitäpsete seadmetega

btw, ma loomulikult ei ole mingi aju, et selle peale ise oleksin tulnud - seda hüpoteesi on uuritud juba vähemalt 100 aastat ja just sel aastal tulid esimesed arvestatavad tõestused valguse kiiruse aeglustumisele ajas
29.07.2010 at 12:13 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 12:16 by BlueStang
silver
Füüsika küsimused ja vastused
kui sa kujutad korra ette mismoodi valguskiiruse mõõtmine käib, mõõdetakse teepikkust ja aega. Selle põhjal arvutatakse valguse kiirus.
Ülitäpsed aparaadid on võimalikuks teinud selle et valguse kiirust suudetakse määrata kuni meetri täpsusega. Kui on kasutuses nii täpsed aparaadid, miks siis ei anta valguse kiirust millimeetri täpsusega?
Kuna minu töö on olnud juba viimane 14a tegelda mõõtmisega (igasuguste asjade ja kohtades iga ilmaga) siis ma võin suht kindlalt väita, et mõõtmistulemused eri ilma ja asjaolude kokkulangemisel kõiguvad tugevalt. Kasutame näiteks gps-i kus kellaaeg tuleb meile satelliidilt viis sekundikomakohta ja täpsust näitab kümnendik millimeetrit tasanduse järel, reaalsuses saame aga arvestada 1cm ga mis on mõõtetäpsest 100x suurem suurus. Kusjuures see 1cm on väga hea näitaja.
Valguse kiiruse erinevus miks see nõ aeglustub ajas, on seotud meie galaktika, päikesesüsteemi jne massiga, kus tekkinud ruumikõverdumine võib seda näiliselt või tegelikkuses mõjutada.
Panen siia lingi, mis on küll nö UFO, aga füüsikud vähemalt seletavad elementaarsed asjad suht selgelt ära koos hea graafilise materjaliga.
29.07.2010 at 12:32 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 12:40 by silver
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
seda muidugi - aga hetkel me minumeelest ei arutle mõõtetehnika teemal vaid, et kas valguse kiirus on konstantne nagu see KOKKU LEPITI või on ta TEGELIKKUSES aeglustuv
29.07.2010 at 12:50
madis
Füüsika küsimused ja vastused
Meeter on defineeritud valguse kiiruse abil.
Sekundietalon on seotud valguse kiirusega.

Nii et kuidas valguse kiiruse muutumist tuvastada ?
29.07.2010 at 14:08
Jesper
 
Füüsika küsimused ja vastused
Iga päev toob ikka midagi uut :) http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly



____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
29.07.2010 at 14:09
M.J
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
madis: Meeter on defineeritud valguse kiiruse abil.
Sekundietalon on seotud valguse kiirusega.

Nii et kuidas valguse kiiruse muutumist tuvastada ?

Parandan - aeg on defineeritud aatomi võnkumisega mitte valgusega. Pikkus on defineeritud valguse liikumisega vaakumis.

quote:
silver: .... mõõtmistulemused eri ilma ja asjaolude kokkulangemisel kõiguvad tugevalt. Kasutame näiteks gps-i kus kellaaeg tuleb meile satelliidilt viis sekundikomakohta ja täpsust näitab kümnendik millimeetrit tasanduse järel, reaalsuses saame aga arvestada 1cm ga mis on mõõtetäpsest 100x suurem suurus. Kusjuures see 1cm on väga hea näitaja.

Tihti aetakse näit/väärtus vs tõeline väärtus omavahel sassi. Tõelist väärtust ei tea me kunagi - va massi etalon mis on ALATI 1 kg :)
Mõõtetulemus ongi alati näit KOOS mõõtenmääramatusega (teatud tõenäosustasemel). Tõeline väärtus (teatud tõenäosusega), abubki näidu+-mõõtemääramatuse vahel kuskil krt seda teab.
29.07.2010 at 14:14 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 14:26 by M.J
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
Jesper: Iga päev toob ikka midagi uut :) http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly



jajah, just - Pioneeride käitumise anomaalia pärast hakkaski see teema uuesti pihta - üksa tõenäolisim teooria selle seletuseks on kellade kiirenemine, millest sinu lingis juttu on ja teine, et valguse kiirus aeglustub (ainult, et sellest ei taheta palju rääkida, sest mis muidu saaks Einsteini teooriast):D

aga ka enne teadlaste kokkulepet valguse kiiruse konstantsest suurusest Einsteini teooria paikapidavuse jaoks, oldi arvamusel, et valguse kiirus ei ole mingi muutumatu väärtus

ka keegi härra Tesla, kes on maailmale kinkinud ka midagi käegakatsutavat (erinevalt Einsteinist), pidas Einsteini vaimusünnitist totaalseks BS-ks:D
29.07.2010 at 15:14 1 edit. Last edited 29.07.2010 at 15:15 by BlueStang
madis
Füüsika küsimused ja vastused
Absurdne jutt, Blue.
Miks sul Einstein hambus on ? Äkki sa vürtsitaksid oma juttu mõne viite või valemiga, suvaline "saunajutt" ei anna kellelegi midagi, tundub ainult järjekordse fleimamisena.

Aga aeg on defineeritud võnkumisega, see on tõsi. Võnkumine on defineeritud jälle läbi valguse kiiruse.

"va massi etalon mis on ALATI 1 kg"

Massi selline etalon on küll sigatäpne, kuid mitte teoreetilises mõttes - etaloni mass väheneb aurumise teel. Vähenemine on muidugi absurdselt väike.
29.07.2010 at 16:04 2 edits. Last edited 29.07.2010 at 16:07 by madis
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
kindel, et auramise - Jesper siin viitas enne, et meetrid jäävad ka lühemaks:D

aga Einsteini vastu pole mul midagi - üks paljudest uskumustest

valguse kiiruse aeglustumine ei ole mingi uus teema vähemalt viimased 20 aastat uuritakse seda ja Pioneeride juhtum annab veelgi tõest alust sellele, sest auglustumise suurus on statistilisest võimalikust veast oluliselt suurem - lisaks saadi just sel aastal päris adekvaatseid tulemusi, et kiirus tõepoolest kahaneb

aga hoia, madis, ennast ise kursis asjadega, mitte ära hakka jälle ajama, et "karlsson on igiliikur":D

arumaeisaa, et taheti, et tuule asemel valgusest teemat aretada ja jälle ei meeldi:D
29.07.2010 at 16:25 2 edits. Last edited 29.07.2010 at 16:41 by BlueStang
Jesper
 
Füüsika küsimused ja vastused
Noh, "totaalne bs" on vast liiga järsk väljend, väga palju asju ja teooriaid on osutunud ebatäpseiks, see on teaduse loomulik areng. Relatiivsusteooriate puudujäägid, või siis täpsemalt öeldes suurte kiiruste, masside ja kauguste ning väikeste masside, kauguste ja suurte kiiruste hetkel aktsepteeritud teooriate vahel eksisteerivad tugevad vastuolud on juba vähe viisakamates kooliõpikuteski ära toodud, sa ei paljasta siin mingit väga meeletult suurt uudist :)

Samas ma kujutan ette et kui see theory of everything peaks kunagi tulema siis matti meikäläisel on sellest sama palju tolku kui teadmisest, et mingi sultani garaažis on 7000 superautot. Relatiivsusteooria on selline paras, mitte liiga keeruline ja mitte täiesti elukauge tükk järada, sealt edasi nõuab juba minu jaoks liiga palju süvenemist et pihta saada milles kühvel. Et kuidas need enamvähem metafoorsel tasemel ära tituleeritud kvargid ja kvandid ja leptonid ja spinnid ja värvid matemaatiliselt täpselt töötavad.

____________________________
Vineda Racing | "The engines are free. The limitations of cylinders, restrictors and turbo pressures are removed." --- ACO
29.07.2010 at 16:51
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
nagu ma ütlesin, pole mul Einsteini vastu midagi, aga ma viitasin sellele:

Tesla was critical of Einstein's relativity work, calling it:

...a magnificent mathematical garb which fascinates, dazzles and makes people blind to the underlying errors. The theory is like a beggar clothed in purple whom ignorant people take for a king ... its exponents are brilliant men but they are metaphysicists rather than scientists ...
29.07.2010 at 17:09
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Füüsika küsimused ja vastused   .. 7 8 9 10 11 12 13  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.