register | account recovery | profile | help / abiinfo | search
show today's posts | mark all read
ukraina
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Füüsika küsimused ja vastused   .. 5 6 7 8 9 10 11 ..  
Poster Message
R.Ott
 
Füüsika küsimused ja vastused
Kahju, et varem polnud aega seda topuicut jälgida. Juba varem mainitud tuuleauto kohta veel tausta ja arutlusi:

Wind-Powered Car Proves Internet Naysayers Wrong

____________________________
92' Chrysler LeBaron LX Convertible
94&95' Pontiac TransSport 3800 +doonorid
88' Chevrolet Camaro Iroc-Z convertible- 20th Anniversary Edition
24.07.2010 at 21:26 2 edits. Last edited 24.07.2010 at 21:27 by R.Ott
madis
Füüsika küsimused ja vastused
Las ma arvan, Blue. Sa leidsid ühe krdi keerulise aerodünaamilise apastraadi ja viskasid selle areenile, ilma et sa ise teaks või oskaks seletada kuidas see töötab ? Või oskad sa seletada ? Siin on üks "konks", mille ma ära tabasin aga enne kui ma sellest räägin, annan sulle võimaluse. Kas sa seletad lihtsalt, kuidas see tuuleauto töötab ? Analoogia põhjal ? Tuled ja plärtsud ja mölised inimeste kallal, kuid palun ütle kahe lausega, kuidas saab tuulest kiiremini liikuv auto tuulest siiski energiat võtta.
24.07.2010 at 23:30
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
c´mon madis, ma ikka tegin loomulikult endale selle enne selgeks, kuidas see liigub ja mitte ei visanud seda suvaliselt letti - ja oma arust olen oma postitustes vägagi viisakas olnud erinevalt mõnele teisele:)

ja asja toimimise kohta Jesper juba andis ka väikese vihje tööpõhimõttele

aga sain nagu aru, et sul on hakanud ka "koitma":)
24.07.2010 at 23:37 2 edits. Last edited 24.07.2010 at 23:58 by BlueStang
madis
Füüsika küsimused ja vastused
Noh, kuna Blue on valinud päevadega bitchi stiili ja ei vaevugi (ei oska), siis ma selgitan:

* imeriist saab energiat maa ja õhu suhtelisest liikumisest
* kuna energiat saab ainult siis, kui tuul on "tagant" siis propelleri jaoks ongi alati tuul tagant:

v - imeriista kiirus
vw - tuulekiirus
vp - propellerist väljuva õhu kiirus (suunaga taha)

Energiat saame sellest, et propa töötab justkui puri. kui v kui nüüd v=vw, siis energiat justkui ei saaks. Aga kuna propa töötab purjena, siis sellisel juhul, kui propa tahapoole puhub, on purje "näivkiirus" v-vp ja vw > (v-vp) ja sellest näeme et v > vw on täiesti võimalik, energiat saadakse tuule kiirusest maa suhtes, mitte tuule kiirusest sõiduki suhtes.
Tegelikult on ratastega sõidukil alati ratta alumise punkti kiirus 0, see aitab kah natuke endale asja selgitada.
Piltlikult liigub puri "vastassuunas".
25.07.2010 at 03:03
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
nägid, peeaaegu kohale sõitis - kuigi tegelikult siiski mitte ainult nende suhtelisest liikumisest vaid nende suhtelise liikumise erinevusest

ma ei hakanud üle kordama, sest nagu mainisin, Jesper tõi selle niidirullide videoga vihje toimimisele juba ära - niiet, kui see sulle selgituseks ei kõlvanud, siis lase olla bitch - purjega aga on siin midagi pistmist ainult algfaasis

aga madis ja mad, kuidas siis selle 10+10 kiloga jääb?

25.07.2010 at 03:33 1 edit. Last edited 25.07.2010 at 17:56 by BlueStang
madis
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
BlueStang: nägid, kohale sõitis - kuigi tegelikult siiski mitte ainult nende suhtelisest liikumisest vaid nende suhtelise liikumise erinevusest



Mis asi on maa ja õhu suhtelise liikumise erinevus ?
25.07.2010 at 11:40
mrtn
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
Madlobster:EI SÕIDA!

sõidab ikka, muidugi mitte tuulest kiiremini.
25.07.2010 at 11:45
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
jajah, paneb ikka tuulest kiiremini küll, aga madisele seda, et sa ju tead nüüd küll, et tegemist on nn "difference engine"-ga (mitte segi ajada mech. comp.-ga), mis antud juhul töötab liikumiste erinevuse pealt - see suhteline läks vast natuke üleliia:)
25.07.2010 at 11:53 4 edits. Last edited 25.07.2010 at 12:08 by BlueStang
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
Esialgu jään ikkagi oma vastuse juurde ning väidan asja võimatust.
Kuid see, mida on näha videost on võimalik. Mõned asjad on jäänud lihtsalt näitamata.
Mingi hetk käin ka välja enda poolse versiooni asjast (kui keegi ette ei jõua) aga selleks läheb veel nõks aega (kogun infot, et oma väidet ka tõestada).
25.07.2010 at 13:04
madis
Füüsika küsimused ja vastused
http://en.wikipedia.org/wiki/Sailing_faster_than_the_wind#Sailing_dead_downwind_faster_than_the_wind

Miskipärast tundub et 10k jääb minule, kuna hetkel on just füüsika:talupojatarkus 1:0, isegi astusin korraks sinna auku. Astusin, kuna tõmbasin analoogia purje ja propelleri vahel, mida ei tohiks teha.
25.07.2010 at 13:25
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
Ok mis ma siin ikka jokutan.

Minu versioon asja toimimisest on järgmine.
Kui vaadata pilte masina ehitusest siis on näha, et propelleri laba nurka saab kabiinist juhtida. Samuti on ülekanne käikudega.
Aparaat hakkab liikuma kui keerad laba nurgad selliseks, et tuule jaoks on tegemist niivõrd kuivõrd sirge pinnaga (vastasel juhul tahab tuul keerata labasi ühte pidi ja rattad teist pidi st suhteliselt lukus olukord). Liikumise kiiruse kasvades paned aga uue käigu sisse ja propeller kogub sisse päris hea vungi.
Kui hakkad jõudma null seisu st saavutama tuule kiirust keeratakse laba nurgad selliseks, et ta hakkaks eest võtma ja taha puhuma ning lülitatakse välja rataste ja propelleri vaheline ühendus.
Energia, mis on salvestunud (hooratta põhimõte) propellerisse tirib sind mõnda aega edasi kiiremini kui tuul tagant tõukab. Sama moodi võid kasutada akut genekat ja elektrimootorit. Mõnda aega sõidad tagantuules ja lased genekal akut laadida. Kui akus juba natuke purakat on tõmbad rubilniku ringi ja lased akusse kogunenud energia läbi el mootori ratastesse ja voila. Tegemist on tuule jõul liikuva masinaga, mis kasutab energiaks ainult tuult ja sõidab alla tuult kiiremini kui tuul.
Kuid kiirust säilitada ja niiviis sõitma jäädagi ei ole võimalik. 10k jätaks esialgu endale ;)
25.07.2010 at 13:41 1 edit. Last edited 25.07.2010 at 13:43 by Madlobster
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
Ma usun seda masinat sellisel juhul kui keegi näitaks ikkagid ära, kuidas on võimalik toota suuremat energiat propelleris, kui ratastes.
Parim näide oleks, kui sa paned rataste külge, propelleri asemele, 2m*2m plaadi ja rattaid ringi ajades hakkab plaat (sõidusuunas) edasi-tagasi käima. Auto jääb sellisel juhul ju kohale (võbelus välja arvatud). Liikuma hakkab ta alles taganttuulega aga mitte kuidagi tuulest kiiremini.
Nüüd ütleb keegi et, aga kui plaadile lõigata sisse ühte pidi avanevad klapid, siis sõidusuuna poole liikudes energiat ei kulu ju. :)
25.07.2010 at 14:20
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
viplala: Ma usun seda masinat sellisel juhul kui keegi näitaks ikkagid ära, kuidas on võimalik toota suuremat energiat propelleris, kui ratastes.
Parim näide oleks, kui sa paned rataste külge, propelleri asemele, 2m*2m plaadi ja rattaid ringi ajades hakkab plaat (sõidusuunas) edasi-tagasi käima. Auto jääb sellisel juhul ju kohale (võbelus välja arvatud). Liikuma hakkab ta alles taganttuulega aga mitte kuidagi tuulest kiiremini.
Nüüd ütleb keegi et, aga kui plaadile lõigata sisse ühte pidi avanevad klapid, siis sõidusuuna poole liikudes energiat ei kulu ju. :)

Kui endale selline vihmavari teha millel on alla poole avanevad klapid ning siis varju kiiresti üles alla liigutades võiks ju lausa lendu tõusta :D
25.07.2010 at 14:33
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
madis: http://en.wikipedia.org/wiki/Sailing_faster_than_the_wind#Sailing_dead_downwind_faster_than_the_wind

Miskipärast tundub et 10k jääb minule, kuna hetkel on just füüsika:talupojatarkus 1:0, isegi astusin korraks sinna auku. Astusin, kuna tõmbasin analoogia purje ja propelleri vahel, mida ei tohiks teha.

et mis su uus versioon siis on - et ei sõida?
aga purjega pole siin loomulikult midagi pistmist - ok, esimeses faasis, kui toimub sõiduki liikumatõmbamine, siis mingil määral toimib prop purjena, aga seda ainult senikaua, kuni see hakkab sõidusuunale vastassuunalist ja taganttuulele vastuolevat ja pöörlemiskiiruse suurenemisega ühe tugevamat õhujuga (thrust, vortex etc) tootma - sealt edasi genereeritakse (õigemini kumuleeritakse) energiat juba justnimelt sellestsamast maa ja õhu liikumise erinevusest (vt taaskord niidirullli näide)
25.07.2010 at 14:37 2 edits. Last edited 25.07.2010 at 14:52 by BlueStang
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
Madlobster:
quote:
viplala: Ma usun seda masinat sellisel juhul kui keegi näitaks ikkagid ära, kuidas on võimalik toota suuremat energiat propelleris, kui ratastes.
Parim näide oleks, kui sa paned rataste külge, propelleri asemele, 2m*2m plaadi ja rattaid ringi ajades hakkab plaat (sõidusuunas) edasi-tagasi käima. Auto jääb sellisel juhul ju kohale (võbelus välja arvatud). Liikuma hakkab ta alles taganttuulega aga mitte kuidagi tuulest kiiremini.
Nüüd ütleb keegi et, aga kui plaadile lõigata sisse ühte pidi avanevad klapid, siis sõidusuuna poole liikudes energiat ei kulu ju. :)

Kui endale selline vihmavari teha millel on alla poole avanevad klapid ning siis varju kiiresti üles alla liigutades võiks ju lausa lendu tõusta :D


Vahe on ainult selles, et videos oleval on mootor, mitte energia ei teki rataste pöörlemisest :)
25.07.2010 at 15:42
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
madis: Noh, kuna Blue on valinud päevadega bitchi stiili ja ei vaevugi (ei oska), siis ma selgitan:

* imeriist saab energiat maa ja õhu suhtelisest liikumisest
* kuna energiat saab ainult siis, kui tuul on "tagant" siis propelleri jaoks ongi alati tuul tagant:

v - imeriista kiirus
vw - tuulekiirus
vp - propellerist väljuva õhu kiirus (suunaga taha)

quote:
Madlobster:
quote:
madis: Jesper, teeme asja lihtsaks:
Oletame et mina usun "valemeid ja teooriaid" ja olen psiko.
Kui sa tood mulle ühe näite, mille korral ei saa rakendada "teooriat" vaid "tervet mõistust" ja kõhutunnet, siis ma annan sulle 10 000,- Eesti krooni sulas.


Panen omalt poolt 10k juurde ;)
Edit: See füüsikaõpetaja on sellise jutu puhul küll veidi paigast ära. Minuarust on Jesperi nimetatud psaikod need, kellele teed puust ja punaseks ja 10 korda järjest selgeks, et igiliikur ei tööta, ei saa töötada, ja ei hakka kunagi saama ka. Aga tema ütleb selle peale, et "aga ikkagi". Nukker pool on veel see, et valjuhäälselt lolliks tembeldatakse hoopis inimene, kes proovib nii valemite, seaduste ning illustreerivate näidete jms põhjal selgeks teha, miks asi ei tööta.
?

Energiat saame sellest, et propa töötab justkui puri. kui v kui nüüd v=vw, siis energiat justkui ei saaks. Aga kuna propa töötab purjena, siis sellisel juhul, kui propa tahapoole puhub, on purje "näivkiirus" v-vp ja vw > (v-vp) ja sellest näeme et v > vw on täiesti võimalik, energiat saadakse tuule kiirusest maa suhtes, mitte tuule kiirusest sõiduki suhtes.
Tegelikult on ratastega sõidukil alati ratta alumise punkti kiirus 0, see aitab kah natuke endale asja selgitada.
Piltlikult liigub puri "vastassuunas".

quote:
BlueStang: nägid, kohale sõitis - kuigi tegelikult siiski mitte ainult nende suhtelisest liikumisest vaid nende suhtelise liikumise erinevusest

ma ei hakanud üle kordama, sest nagu mainisin, Jesper tõi selle niidirullide videoga vihje toimimisele juba ära - niiet, kui see sulle selgituseks ei kõlvanud, siis lase olla bitch

aga madis ja mad, kuidas siis selle 10+10 kiloga jääb?



quote:
BlueStang:
quote:
madis: http://en.wikipedia.org/wiki/Sailing_faster_than_the_wind#Sailing_dead_downwind_faster_than_the_wind

Miskipärast tundub et 10k jääb minule, kuna hetkel on just füüsika:talupojatarkus 1:0, isegi astusin korraks sinna auku. Astusin, kuna tõmbasin analoogia purje ja propelleri vahel, mida ei tohiks teha.

et mis su uus versioon siis on - et ei sõida?
aga purjega pole siin loomulikult midagi pistmist - ok, esimeses faasis, kui toimub sõiduki liikumatõmbamine, siis mingil määral toimib prop purjena, aga seda ainult senikaua, kuni see hakkab sõidusuunale vastassuunalist ja taganttuulele vastuolevat ja pöörlemiskiiruse suurenemisega ühe tugevamat õhujuga (thrust, vortex etc) tootma - sealt edasi genereeritakse (õigemini kumuleeritakse) energiat juba justnimelt sellestsamast maa ja õhu liikumise erinevusest (vt taaskord niidirullli näide)

Ma küsiks selle 10k tegelikult hoopis endale;)
Sest kui teie väited, selle aparaadi töötamise kohta on õiged siis peaks töötama ka versioon:

Kastiauto, milles on ülikergelt pöörlev jooksurada (tredmill (jah youtuubis on videoid selle kohta küll las nad olla)
Siis tõstad selle karlssoni sinna kasti jooksuraja peale ja hakkad alla tuult sõitma. Saavutades tuulekiiruse (sinujaoks siis tuulevaikuse)(tuulekiirus maapinna suhtes on ikkagi olemas, mis teie väidete alusel karlssoni sõitma paneb)
Ja nüüd ei tohiks ju mingit probleemi enam olla, et panna see karlsson seal peal oma rattaid keerutama. Anna käega propasse hoogu või tiri jooksurajast asi käima kaua ta siis käib??? No kui ei käi siis võta sellest tuulest, mis maapinna suhtes liigub omale purakat juurde. No jooksurada peaks ju hõlpsalt hakkama näitama suuremat kiirust kui auto spidokas.

Teie kõhutunne minu füüsikast arusaamise/alustalade (mis ei ole sugugi suured ja tugevad tänu koolist popitamisele) vastu, mis hakkasid vahepeal juba tugevalt kõikuma.

Kaardiga maksta ei saa! Ainult sulas või ülekandega. Ülekandega lisandub km 20% ;) Võimalik saada arve firmale!
Kui käima saate siis luban pühalikult raha ära maksta ja mitte kunagi enam üheski füüsika teemalises arutelus sõna võtta!

See raha ei tulnud kergelt (see krdi Stangi postitatud karlsson pole mul kaks ööd magada lasknud :D) st nii mõnigi koht pani ikka väga pikalt kukalt kratsima ja nii palju aerodünaamika, purjetamise ja lennunduse kohta pole ma ka kunagi lugenud. Kui raha ei tulegi (st tuleb välja et pean ise maksma) siis sain vähemal mõne ajukääru omale juurde mis ka pikemas perspektiivis ei tohiks mööda külgi maha joosta.

Quotesi tuli küll palju aga igaksjuhuks panin, et jutud ikka salvestunud oleks. ;)
25.07.2010 at 16:28 6 edits. Last edited 25.07.2010 at 17:43 by Madlobster
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
:D oh, krdi kulibinid - pole seal mingit purje, mootorit, käigukasti, sidurit või propelleri tiivikute nurga muutmist

mad, sa kahjuks 10k saada ei saa, sest sina ja madis lubasite anda - no ja muidugi need "teooriad" seekord "terve mõistuse ja kõhutunde" vastu ka ei saa, sest see sinu loogika autokastiga kahjuks ei toimi adekvaatse näitena antud juhul

ei tea, kas peaksin nüüd hakkama asja "puust ja punaseks" tegema või?
25.07.2010 at 17:51 2 edits. Last edited 25.07.2010 at 18:09 by BlueStang
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
BlueStang: :D oh, krdi kulibinid - pole seal mingit mootorit, käigukasti, sidurit või propelleri tiivikute nurga muutmist

mad, sa kahjuks 10k saada ei saa, sest sina ja madis lubasite anda - no ja muidugi need "teooriad" seekord "terve mõistuse ja kõhutunde" vastu ka ei saa

ei tea, kas peaksin nüüd hakkama asja "puust ja punaseks" tegema või?

No sinu käest ma ei küsinudki.
Mootorist ma pole midagi rääkinud et seal peal on (see oli teine näide). Tiiviku nurga muutmine (otsi/vaata hoolega) käigukast (otsi/vaata hoolega)

Ja tõesti palun ole hea ja seleta puust ja punaselt kui võimalik siis hästi aeglaselt ja kaks korda ja kui minu toodud kastika näites asja tööle saad siis nagu öeldud luban pühalikult raha ära maksta ja oma suu füüsika osas igavesti kinni panna ning ka kulibini nime omaks võtta (seni võid seda nime ise kanda)(mitte paha pärast ;) )
25.07.2010 at 18:00
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
25.07.2010 at 18:10
BlueStang
 
Füüsika küsimused ja vastused
no sinu kastika näitel kahjuks ei saa, sest see sinu näide pole üldse adekvaatne kahjuks

25.07.2010 at 18:13 1 edit. Last edited 25.07.2010 at 18:18 by BlueStang
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused

Muidugi on! ja selle kohta ma tegelikult panin juba sama video mis sina siia korra. Aga see ei tähenda tõelistele füüsikutele midagi ;)
25.07.2010 at 18:14
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
BlueStang: no sinu kastika näitel kahjuks ei saa, sest see sinu näide pole üldse adekvaatne kahjuks

aga soovitan veelkord Jesperoi pandud linki klikkida, mis viib videole, kus nukkudele niidirullide ja joonlaua abil asi selgeks tehakse - kui siis ka aru ei saa, eks ma siis püüan asja veel lihtsamalt selgitada - aga ikkagi siis tingimusel, et kui ära tõestan, siis see 20 k jõuab 50/50 minu ja Jesperini:) (tal 325cup jaoks kindlasti vaja)

Sinu niidirulli näide on BS vaata ka viplala viimast videot (ka ise panin korra selle video sulle vastuseks) ja jäta see niidirulli jama.

Milline osa kastika näitest jama on???

25.07.2010 at 18:16
viplala
Füüsika küsimused ja vastused
Mul tuli veel parem idee. Panna rataste asemele ka kaks propellerit, mis on vastusuunalised ülemisele, seejärel visata asi õhku ja hakata järgmist tegema, kuna ta ei kukugi kunagi alla :lol
25.07.2010 at 18:18
Madlobster
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
viplala: Mul tuli veel parem idee. Panna rataste asemele ka kaks propellerit, mis on vastusuunalised ülemisele, seejärel visata asi õhku ja hakata järgmist tegema, kuna ta ei kukugi kunagi alla :lol

:D :D :D

Allmost five points but there is gravity. Aga mõte on iseenesest hea :D
25.07.2010 at 18:21
ervin
Füüsika küsimused ja vastused
quote:
Madlobster:
quote:
viplala: Mul tuli veel parem idee. Panna rataste asemele ka kaks propellerit, mis on vastusuunalised ülemisele, seejärel visata asi õhku ja hakata järgmist tegema, kuna ta ei kukugi kunagi alla :lol

:D :D :D

Allmost five points but there is gravity. Aga mõte on iseenesest hea :D
kasutades ära gravitatsioonijõudu ennast ning lisaks sellele altpooltpuhuvat tuult, jääbki see asi hõljuma sa ignorant :D:D:D
25.07.2010 at 18:23
tqhq.ee foorum : Vaba teema : Füüsika küsimused ja vastused   .. 5 6 7 8 9 10 11 ..  
Log in:
Account recovery
 
muskelautod | kiirendusvõistlused | tehnika | üritused | autoesitlused | foorum | sõnastik | kalkulaatorid
tqhq'st | sisukaart | e-mail
© tqhq.ee 2000 - 2024. Loe meie materjalide linkimisest ja kopeerimisest.